Tělová kosmetika aneb jak pro své tělo získat to nejlepší?

Určitě to znáte. Vybírání tělové kosmetiky a vlastně kosmetiky vůbec může být někdy poměrně skličující. Všechny krémy se tváří přátelsky, některé jsou dokonce ve slevě, jiné nabízejí 1+1, a to se přece vyplatí, a když už konečně víte, co si odnesete k pokladně, atakuje vás usměvavá slečna u stánku, že její fluid je lepší. No, a co teď?

Identifikujte svůj problém

Půjde-li si žena kupovat tělovou kosmetiku, má alespoň nějakou představu o tom, co by měl slibovat. Možná má i oblíbenou značku, které věří, a u které bude odpověď na svůj problém hledat. A možná ji i najde. Budeme-li optimističtí, určitě něco najde. Ale jestli je to to pravé, to už je otázka.

Každopádně; nevyplatí se nakupovat, pokud nemáte jasnou představu, na co krém potřebujete. Takové brouzdání po regálech sice může skončit zajímavou koupí, ale obvykle je výsledek velice vzdálený tomu, co vlastně chceme. Na rozdíl od pleťové kosmetiky, která se aplikuje převážně na oblast obličeje a dekoltu, nejsou krémy na tělo tolik odlišné. Existuje sice celá řada výrobců tělové kosmetiky, ale v zásadě je můžeme rozdělit do několika kategorií:

  • Krémy pečující (podle příměsí a míry hydratace – regenerační, hydratační, pro citlivou pleť,…),
  • Krémy proti striím nebo celulitidě,
  • Krémy zpevňující,
  • Krémy zeštíhlující,
  • Krémy samoopalovací, po a před opalováním.

Toto je výčet obvyklých druhů přípravků, které na trhu můžeme najít. Účinné látky se mohou lišit podle výrobce, stejně jako parfumace, viskozita, snášenlivost a podobně. Postupně se podíváme, čím jsou jednotlivé druhy charakteristické, a řekneme si, co by měla tělová kosmetika obsahovat.

Pečující krémy a emulze

Co se pečujících krémů a tělových mlék týče, jednotlivé značky tělové kosmetiky a řady nebývají příliš odlišné. Pokud mluvíme o krému, mléku nebo emulzi, složení je v zásadě stejné, jenom se mění poměr vody a oleje v přípravku (popřípadě koncentrace účinných látek nebo parfemací).

 

Pro naši pokožku volíme logicky přípravek, který je vhodný svojí mastnotou a snášenlivostí. Máme-li jemnou, citlivou pleť, preferujeme jemné přípravky s nižším obsahem přídavných látek, popřípadě s uklidňující příměsí (oblíbený je heřmánek nebo měsíček lékařský, ale samozřejmě i spousta dalších). Hustota nanášeného krému by se měla měnit podle místa, kam jej nanášíme – na sušší místa jako jsou lokty, kolena a ruce můžeme použít viskóznější, mastnější krémy s vyšší mírou hydratace. V místech, kde se více potíme a méně odíráme (záda, stehna, lýtka) volíme krémy lehčí.

Speciální kategorií jsou tělové a masážní oleje. Myslím, že nikoho nepřekvapí, že oleje jsou mastné, tudíž potřebují delší dobu na vstřebání. Díky tomu jsou vhodné při masážích a potřebě intenzivní hydratace. V současné době jsou poměrně oblíbené oleje suché, které jsou charakteristické tím, že se velmi rychle vstřebají a nenechávají mastný filtr na kůži, přičemž ale nepostrádají blahodárné účinky olejů běžných.

Tělová kosmetika proti striím a celulitidě

Malé nevzhledné pajizévky vznikají popraskáním kolagenových vláken v hlubších vrstvách kůže. Strie jsou jedním z nejčastějších kosmetických problémů u žen, ale i u mužů. Tvoří se kvůli nadměrnému napínání kůže, což může nastat při rychlém přibírání na váze, nebo i přibírání svalové hmoty, růstu, a samozřejmě těhotenství. Tím se nám vymezují i partie, kde nejběžněji strie vznikají. Jedná se o boky, hýždě, bříško a prsa.

Tělová kosmetika proti striím obvykle obsahují kyselinu hylauronovou a kyselinu pantothenovou. Tyto složky většinou mají jen přípravky specializované – málokdy na ně narazíte na pultech v drogeriích. Rozumnější je zeptat se v lékárně.

Nutno podotknout, že účinnost krémů po vzniku strií je poměrně malá. Pajizévky nikdy nezmizí úplně, může dojít pouze k zjemnění jejich kontur. Jediný způsob, jak se striím bránit, je prevence.

Při těhotenství se jedná o preventivní mazání (nikdo přesně nestanovuje, v kolikátém týdnu by se žena měla začít mazat – je dobré se řídit podle vlastního těla). Mimo těhotenství jde především o dodržování zásad zdravého životního stylu – vyvážená strava, sport, masáže (prokrvování), zvýšená pozornost při váhových úbytcích/příbytcích. Vzhledem k tomu, že strie jsou hodně podmíněny vrozenou elasticitou kůže, se může stát, že se prevenci navzdory pajizévky objeví.

Co se celulitidy týče, narážíme na stejné problémy jako u strií. Jedná se především o záležitost genetiky, u žen konkrétně specifické ukládání tuku a povolení elasticity kůže. S tím také souvisí horší odvádění odpadních látek (odtud „zalitá“ stehna). Logicky se tedy celulitida zhoršuje s věkem (snižuje se elasticita kůže). Příznaky se dají poměrně dobře regulovat, ale musíme na tom zapracovat. Co naší kůži prospívá je prokrvení, vyvážený přísun stravy a adekvátní péče. V praxi to znamená masáže, sport, zdravý jídelníček a samozřejmě mazání.

Krémy proti celulitidě obvykle obsahují složky pro lepší prokrvování kůže a odstranění odumřelých buněk (peelingy). Aby byla účinnost patrná, měly by se aplikovat alespoň dvakrát denně. Znovu platí, že nemůžeme spoléhat na levné krémy z drogérií. Lepší něco, než nic, ale pamatujte, že když už, tak už a hlavně pořádně.

 

Krémy zpevňující a zeštíhlující

Okolo krémů, které mají pokožku zpevnit popřípadě dokonce člověka zbavit několika centimetrů, se vedou žhavé diskuze. Fungují, nebo ne? Je vůbec možné, že pomocí krému se tělo zbaví tuku? Nejenom, že rozporuplné debaty se rodí mezi různými zákazníky, ale také mezi odborníky. Někteří lidé tvrdí, že tato tělová kosmetika jim prokazatelně pomohla objem zmenšit a pokožku vyhladit, jiní tuto možnost vyvracejí. Ani doktoři a dermatologové nemohou najít společnost řeč. Takže jak je to ve skutečnosti?

Obvyklé složky těchto krémů jsou antioxidanty (např. vitamin E), přírodní másla nebo oleje, a léčivé složky jako kyselina hylauronová a pantothenová. Ty by podle teoretických výzkumů měli zlepšovat elasticitu pokožky, regenerovat ji a prokrvovat. Všechny hypotézy vedou k tomu, že by se tak mělo dít, ale vývojáři tělové kosmetiky obvykle nemají praktické výzkumy, které by to potvrzovaly. Zůstáváme tedy na ostří nože.

Je jisté, že zmíněné látky mají na naše tělo pozitivní vliv. Koneckonců, stejně jako pravidelné mazání. Ale krémy samy o sobě asi moc velkou show neudělají. Pokud chcete vypadat dobře, musíte dodržovat zásad hned několik. Krémy jsou jednou z nich – samy o sobě ale nestačí.

Kupujeme-li krémy zeštíhlující nebo zpevňující, rozhodně dáváme přednost kvalitním přípravkům se zázemím a dobrými referencemi klientů.

Krémy před/po opalování, krémy samoopalovací

Kdo dnes netouží po půvabně bronzové kůži? Upřímně sice nevím, odkud se touha po trendy barvě bere, ale preference lidí mluví jasně. Jednoduše je „in“ být hnědý. Možná má opálení evokovat dovolené na Kanárech a všeobecný blahobyt. Ale vzhledem k dnešním možnostem to asi nebude ta nejběžnější varianta.

Samoopalovací krémy jdou dnes na dračku. Jednoduchý způsob, jak zhnědnout a nemuset se smažit na lehátku nebo v soláriu, se zalíbil celé řadě lidí. Krémy obvykle obsahují DHA (dihydroxyaceton) nebo erytrulózu. Tyto látky reagují s bílkovinou, která se vyskytuje ve svrchní vrstvě kůže, s keratinem, a způsobují jeho hnědnutí. Vzhledem k tomu, že se jedná o zabarvování nejvyšší vrstvy kůže, kde jsou primárně buňky odumřelé, vydrží opálení pouze do nové obnovy, totiž 3-10 dní.

U opalování sluníčkem dochází k zabarvení nižších struktur kůže, potažmo ke zvýšení ochrany proti UV záření (pokud se pravidelně opalujeme, je menší šance, že se spálíme). Tento efekt u krému samozřejmě nemůžeme čekat. Na druhou stranu jsme však chráněni před škodlivinami z UV záření. Nežádoucí zabarvení prádla nebo oranžové dlaně můžete čekat jenom u přípravků levnějších. Zvolíme-li kvalitní krém, nemělo by docházet k nerovnoměrnému rozvrstvení barvy. Pokud se krému navzdory prádlo barví, může to být způsobeno nadměrným maštěním kůže nebo pocením.

Krémy před a po opalování jsou charakteristické určitou mírou UV ochrany, popřípadě složkami k upokojení podráždění sluníčkem. Krémy, které aplikujeme po opalování, většinou obsahují panthenol, který konejší a upokojuje podrážděnou kůži. Stejně tak mohou obsahovat měsíčkový extrakt, popř. jiné extrakty z bylin.

Faktor ochrany proti slunci u tělové kosmetiky je poměrně zavádějící číslo.V zásadě neplatí „čím vyšší číslo, tím menší pravděpodobnost spálení“. Faktor určuje dobu, kterou na slunci můžeme strávit za ochrany krému. Dobu stanovíme tak, že číslo vynásobíme dobou, kterou může naše kůže přirozeně odolávat světlu (obvykle 10-20minut). Berte ale v úvahu setření, koupání a pocení, které krém z kůže vylučuje. Přípravek aplikujeme alespoň 30 minut před tím, než se vystavíme sluníčku.